Kiedy decydujemy się zacząć karierą związaną z pisaniem, na przykład copywriter lub bloger. To musimy się zastanowić, czy posiadamy właściwe przygotowanie techniczne, czyli podstawowy warsztat. Co wchodzi w skład takiego zaplecza?
Na pewno dobra znajomość zasad gramatycznych. Powinna się w nim znaleźć także wszechstronność, pomocna szczególnie gdy podejmuje się różne tematy. Potrzebna jest jeszcze wiedza i wyobraźnia, nadające tekstowi powagę i merytoryczność.
Te wszystkie umiejętności można zdobyć przez regularne czytanie książek oraz częste pisanie – choćby krótkich form. Zanim w pełni wykształcimy swoje talenty, a chcemy aby tekst był pozbawiony wszelkich usterek, to warto oddać go do sprawdzenia zawodowym korektorom. Dzięki temu nasz artykuł zyska kilka dodatkowych zalet.
CZYTELNOŚĆ
Dobrze opracowany tekst lepiej się czyta, a to przekłada się na rozpowszechnienie go wśród odbiorców.
POWAGA
Praca korektorska przyczyni się do eliminacji wszystkich błędów ortograficznych, interpunkcyjnych oraz stylistycznych. Jeśli opublikujemy tekst zawierający takie błędy, może to sprawić, że treść nie będzie poważna, a przez to zmniejszy się odbiór wśród czytelników.
SPÓJNOŚĆ
Z poprawianiem własnego tekstu jest tak, że nie jesteśmy w stanie dostrzec całości pomyłek, jest to następny powód, aby zlecić tę pracę korektorom lub redaktorom, którzy zbadają spójność logiczną artykułu.
MERYTORYCZNOŚĆ
Poprawa pisowni nada treści wartości polemicznej, dobrze wyrażającej nasze stanowisko.
CZY PROFESJONALNA KOREKTA ARTYKUŁU JEST W OGÓLE POTRZEBNA?
Kiedy chcemy, aby nasz tekst był należycie odczytany, to jak najbardziej. Powyżej wymienione zalety, które otrzyma przyszła publikacja są tylko przykładem. Pozytywów będzie więcej. Inną opcją jest poddanie treści czynności redakcyjnej, czyli ogólnemu sprawdzeniu budowy – czy występują w niej jakieś błędy logiczne, sprzeczne ze sobą stwierdzenia albo zła konstrukcja zdań. Zatem tylko od nas zależy, jak nasz napisany artykuł będzie odebrany przez szersze grono czytelników.